Građani će napokon saznati ko zagađuje zrak u Bosni i Hercegovini

Published by Eko Forum on

ZENICA / BANJA LUKA / PRAG – Još 2003. godine, Bosna i Hercegovina se na međunarodnom nivou obavezala da će informisati građane koje opasne hemikalije i u kojim količinama emituje ​​industrija (1). Međutim, ti podaci do danas nisu dostupni javnosti. NVO ne vide razlog za takav stav i stoga su odlučili da sami objave te podatke. Baza podataka najvećih zagađivača će biti dostupna 27. aprila.

PRTR

Evropska unija je potrošila 2 miliona eura da bi Bosna i Hercegovina objavila Integrisani registar zagađenja (2). Nije jasno u šta je potrošen toliki novac, jer čak i nakon sedam godina građani ne mogu pristupiti tim podacima. Stoga smo odlučili da sami objavimo te  podatke, složni su Samir Lemeš iz Eko foruma Zenica i Viktor Bjelić iz Centra za životnu sredinu Banja Luka.

Podatke su obradili stručnjaci NVO Arnika iz Češke Republike. U Češkoj, podaci o opasnim hemikalijama koje emituje industrija su dostupni već 12 godina, što je omogućilo organizaciji Arnika da svake godine rangira najveće zagađivače. To onda mogu koristiti mediji, građani, ali i općinski političari.

Objavljivanje neke informacije nekad može biti opasno za javnost, ali sasvim suprotno vrijedi za podatke o zagađenju okoliša. Teško je povjerovati, da su ministarstva godinama prikupljala takve podatke da bih sakrili od očiju javnosti, kaže Martin Skalský iz organizacije Arnika.

U Evropskoj uniji, Integrisani registar zagađenja je koristan svima. I građani Bosne i Hercegovine imaju pravo znati nivo zagađenja i vidjeti koje kompanije tome najviše doprinose, dodaje Skalský.

Građani će moći pregledati informacije u bazi podataka o zagađenju Bosne i Hercegovine, u kojoj se koriste zvanični podaci koje je industrija dostavljala vladinim agencijama, na web stranici www.eko.ba od 27. aprila.

PRTR


(1) Kyevski Protokol o registru ispuštanja i prenosa zagađujućih materija (PRTR)
(2) PRTR Tajna od milion eura: Objavljeno u knjizi “Demokratija zaštite okoliša: posustajućim hodom – Alternativni izvještaj o implementaciji Aarhuške konvencije u Bosni i Hercegovini (2015), str. 42


0 Comments

Komentariši

Avatar placeholder

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *