Dan Arhuske konvencije: inicijative za bazu zagađivača želimo vidjeti na stolu!
Na konferenciji za medije organizovanoj u Zenici povodom 25. juna – Dana Arhuske konvencije, mreža Arhus centara u Bosni i Hercegovini podsjeća javnost i nadležne institucije na procedure uspostavljanja i ratifikacije PRTR protokola u Bosni i Hercegovini. Mreža Arhus centara je nedavno uputila dvije inicijative nadležnoj (fokalnoj) tački Arhuske konvencije – Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, koje je tu inicijativu u maju proslijedilo Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH na dalje postupanje.
„Svakim danom u BiH je sve više zagađivača i pritisaka na okoliš, a mi i dalje nemamo ni osnovu – javnu bazu podataka preko koje to možemo pratiti. Svaka dalja priča o okolišu je suvišna bez toga. Zato nastavljamo insistirati i vršiti dalji pritisak, počevši od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH kao i Vijeća ministara, kako ovaj problem zajedno sa našim inicijativama ne bi ostao zaključan u nečijoj ladici.“, kazala je Majda Ibraković iz udruženja Eko forum – Arhus centar Zenica.
Podsjećamo, konvencija o pristupu informacijama, učešću javnosti u odlučivanju i pristupu pravdi u okolišnim pitanjima usvojena je 25.6.1998. godine u gradu Aarhus, Danska, a njome su utvrđena prava u vezi sa zaštitom okolišem i stvorena veza između odgovornosti javnih organa i zaštite okoliša. Zajedno sa Protokolom o registrima ispuštanja i prenosu zagađujućih supstanci (PRTR), Aarhuska konvencija štiti pravo svake osobe da živi u zdravom i čistom okolišu. Prva inicijativa koju je mreža uputila odnosi se na pokretanje procedure za ratifikaciju Protokola o registrima ispuštanja i prenosu zagađujućih materija (PRTR protokol), dok se druga inicijativa odnosi na potrebu izrade pravilnika ili uputstva kojim bi se uspostavio jedinstven sistem izvještavanja na nivou cijele države.
“Naša država je potpisnica i Pariškog sporazuma, koji se tiče borbe protiv klimatskih promjena te smanjivanja emisija karbon dioksida. Međutim, u BiH mi ne znamo koliko zaista zagađujemo i u kojem obimu. Ovo je samo jedan primjer, jer pored karbon dioksida ima niz drugih polutanata, a o kojima nemamo adekvatne informacije. Bili smo strpljivi, pokušali smo diplomatskim putem nadležne institucije države BiH motivirati da djeluju i ratifikacija PRTR Protokol. U narednom periodu, iskaz svog nezadovoljstva i zaštitu svojih prava i prava svih građana/ki ćemo tražiti pred nadležnim sudskim institucijama unutar i van države BiH.”, poručila je Emina Veljović iz Resursnog Arhus centra Sarajevo.


Ovo saopštenje urađeno je u sklopu projekta koji finansira Evropska unija. Sadržaj ovog saopštenja isključiva je odgovornost Udruženja “Eko forum Zenica“ i ni u kom slučaju ne predstavlja stajališta Evropske unije.
0 Comments